Roky 1945 - 1960
Po osvobození se činnost hasičského sboru rozvíjela jen zvolna. Muži práce schopní měli pracovní povinnosti nařízené MNV při odklízení válečného materiálu a techniky, kterého v Jimramově zanechala ustupující německá armáda velké množství. Byla také pracovní povinnost při pomoci místní posádce Rudé armády. Pohotovost hasičů se však udržovala a také museli zasahovat při drobných požárech. Počet členů klesl na 40 mimo jiné proto, že některé rodiny odešly osídlovat pohraničí (1947). První valná hromada se konala až v roce 1946. Na ní byli potvrzeni dosavadní funkcionáři (starosta Rybář a náčelník Antes). Zajištění sboru v technice bylo dobré, ale horší to bylo s výstrojí. Teprve v roce 1948 bylo zakoupeny uniformy.
Po změnách v roce 1948 byla provedena územní reorganizace a Jimramov byl přiřazen k českému okresu Polička. Sbor dobrovolných hasičů byl přejmenován na ZO Československého svazu požární ochrany, který byl jako společenská organizace začleněn do Národní fronty. Požárníci se od té doby zapojovali do akcí NF (oslavy, pietní akce, prvomájové průvody, schůze, volby, brigády atd.).
Přesto byla práce požárníků i v této době vedena hlavně myšlenkou pomoci a chránit a v ČSPO se sdružovali občané bez rozdílu politického a náboženského přesvědčení.
Velmi aktivní byli požárníci v letech 1957 - 1960, kdy se utvořila skupina nadšenců (Fr. Svoboda, Antonín Bradáč, Karel Šindler, Ladislav Jun, Josef Menšík, Fr. Brychta a další), kteří strhli ostatní k poctivé hasičské práci, vzorné údržbě techniky a práci pro obec. Bývali úspěšní v soutěžích na poličsku a umísťovali se na předních místech. Za dobrou práci byla organizace vyznamenána předáním standarty krajského výboru ČSPO v Pardubicích v r. 1957.
Karel Šindler byl členem okresního výboru ČSPO v Poličce. V letech 1954 - 1959 byla také utvořena dvě žákovská družstva, která jak v jednotlivcích, tak i v družstvech byla úspěšná v soutěžích mladých požárníků (např. v roce 1957 vyhráli okresní soutěž mladých požárníků v Jedlové). V roce 1954 bylo několik žáků za odměnu ve stanovém táboře na Baldě u Poličky. Počet dospělých požárníků, který v těchto letech byl kolem 30, začal vzrůstat.
V roce 1959 bylo po větší poruše z výzbroje vyřazeno hasičské auto Astro Daimler a stříkačka Smejkal z r. 1940, která byla předána jinému sboru. Sbor totiž dostal k užívání nové požární auto - skříňovou Tatru 805, kompletně vybavenou hasičskou technikou s PS 8.
Požárníci zasahovali jen při menších požárech v místě a okolí (statek v Jimr. Pavlovicích) a při povodních. Často se cvičilo. Po vzoru svých předchůdců se svolávali signálem trubkou ke cvičení v neděli ráno. Vzorně udržovali techniku. Chyběla lepší zbrojnice. Nové pož. vozidlo muselo zatím garážovat v zámku.
Funkcionáři:
Předsedové: F.J. Rybář do 1954, František Samek 1954 - 1955, Alois Peňáz 1955 - 1957, František Svoboda od r. 1957
Velitelé: Karel Antes do r. 1954, Alois Peňáz 1954 - 1957, Karel Šindler 1957 - 1960