Pořízení praporu a výběr dodavatele

17.02.2024

V průběhu let 2019/2020 jsme se na několika výborových schůzích SDH Jimramov dohodli na pořízení nového, historického praporu pro náš sbor. Na začátku byla jednoduchá úvaha, že se prostě s nějakým výrobcem domluvíme, on nám udělá návrh podle naší stručné představy a prapor bude za chvíli u nás. Jak velký omyl to byl, jsme zjistili ve chvíli, kdy jsme vůbec začali nějakého solidního výrobce hledat. Už od počátku jsme věděli, že se kvůli bývalé špatné spolupráci vyhneme jedné velké, nejmenované firmě, která se ,,výrobě,, praporů věnuje. Ono těch výrobců, jejichž práce má určitou úroveň a kvalitu - jež si důležitá věc jako hasičský prapor pro několik dalších generací určitě zaslouží, mnoho vskutku není.

Nejprve jsme zkoušeli oslovit několik okolních sborů, které v nedávné době také prapory pořizovaly, jestli by nám někoho nedoporučily - a téměř se i zadařilo. Dostali jsme kontakt a začala prvotní komunikace. Zástupce pražského výrobce měl dokonce nedaleko od nás chatu, na kterou pravidelně jezdil. Bylo tedy domluveno, že až někdy přijede, ozve se nám a na schůzce probereme důležité detaily. Bohužel ale přišlo jaro 2020 a s ním v dnešní době již známé onemocnění COVID-19. Výlety na chatu byly přerušeny a s tím i veškerá, velmi sporadická komunikace se zástupcem výrobce. (Dalším důvodem byly problémy výrobce s nedůvěrou v hasiče z minulé zakázky, kdy mu sbor odmítnul převzít prapor a výrobce se prý zařekl, že pro hasiče už nic.) Na téměř 2 COVIDové roky shánění a plánování ustalo.

Nezbývalo než začít hledat znovu. Napodruhé se na nás ale usmálo štěstí. Náš jednatel Zdeněk Bureš se na jednom svém fotografickém výletu po česku zapovídal se svým známým, také fotografem, kterému se o trablech s naším praporem zmínil. Ten se mu mimoděk zmínil, že přece nedaleko od Jimramova někde v okolí Šumperska / Ústeckoorlicka by měla být nějaká firma, která se věnuje uměleckému vyšívání praporů. Zdeněk ještě hned ten den večer začal hledat, o jakou firmu by se asi tak mohlo jednat. Po nějakém tom hledání skutečně našel dokonce hned 2 firmy, které se uměleckému ručnímu vyšívání praporů věnují.  První, byla rodinná firma Velebný & fam. z Ústí nad Orlicí, druhou potom taktéž rodinná firma L & L Strachotovy z obce Postřelmov u Šumperka. Volba padla na druhou zmíněnou firmu.

Pokračování příště...