Návrh praporu a jeho výroba

17.02.2024

Během komunikace se paní Strachotová zmínila, že zrovna na podzim 2022 bude mít v KD obce Postřelmov výstavu k historii ručního vyšívání a ukázky své práce, na kterou nás ráda pozvala. Na začátku října jsme se proto s několika zástupci našeho SDH vypravili na první naši návštěvu obce Postřelmov. Výstava byla naprosto úžasná a všem nám doslova vyrazila dech. K vidění byly jak nejrůznější historické šicí a vyšívací stroje, tak i ukázky rozdílných vyšívacích technik a stylů a nakonec pestrá přehlídka výrobků z rukou paní Strachotové a její rodiny.  

U následující kávy poté proběhla předběžná domluva okolo našeho praporu. Následoval zdlouhavý výběr z několika nejrůznějších kombinací druhů látek a barev, rozměrů praporu, výběr odstínů vyšívacích zlatých nití, délky a tvaru třásní, výběr žerdi a stojánky na prapor, výběr základních vzorů erbu a hasičských heraldických znaků, textů, hesel a dalších nejrůznějších důležitých věcí. Nakonec zbýval výběr fotky nebo předlohy nějakého významného místa spojeného s Jimramovem, které následně bude vyšito na jedné straně praporu. Finální návrhy, ze kterých si poté budeme moci vybrat náš nový prapor, nám ze všech těchto výběrů sestaví a zašlou před samotným započetím výroby praporu. Jelikož se u Strachotů zaměřují na tu nejvyšší kvalitu a o práci rozhodně nemají nouzi, byla čekací doba v pořadníku na výrobu praporu něco okolo jednoho roku.

V pozdním létě / na začátku podzimu 2023 se nám Strachotovy ozvaly s tím, že se blíží začátek výroby našeho budoucího praporu a je potřeba doladit a vybrat si konečný návrh. Zaslaly nám návrhy různých kombinací rubových a lícových stran praporu, abychom měli co možná největší možnosti výběru. Na výborové schůzi jsme potom odsouhlasili konečný návrh praporu. Na podzim jsme potom vyrazili na druhou návštěvu ke Strachotovým. Tentokrát jsme je navštívili přímo u nich doma, kde mají i svou dílnu s vystavenými výrobky. U kávy došlo k finalizaci námi schváleného návrhu, doladění posledních drobností a došlo k podepsání smlouvy.

Potom už zbývalo jenom čekat jak se prapor nakonec povede. Strachotovy v průběhu listopadu a začátku prosince 2023 občas na svých FCB stránkách přidaly nějakou fotku nebo krátké video z tvorby našeho budoucího praporu. Těsně před Vánoci se nám ozvaly a poslaly nám několik fotek již téměř dokončeného praporu s tím, že pokud vše půjde hladce, možná by prapor mohl být hotov již ke konci roku. Bohužel to nakonec tak hladce nešlo. Paní Strachotovou postihlo onemocnění COVID a ještě neštěstí v podobě rodinné tragédie, takže se dokončení praporu posunulo až na začátek letošního února (2024).

Pokračování příště...